Naše akce

<<12 / 2023>>
PoÚtStČtSoNe
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobrazit kalendář

Akce ze Slovácka

Další akce

Anketa

Jsme součástí sítě Informačních

center pro mládež ČR!

Upozornění

V rámci akcí, pořádaných Informačním centrem pro mládež, jsou pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce na webových stránkách ICM a na účtech sociálních sítí ICM a v tiskovinách.

Informační centrum pro mládež Uherské Hradiště nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.

Mohlo by tě zajímat

Facebook

Hradišťská hledačka

Každý den, v každé roční období. Příjemná procházka spojená se zábavným poznáváním historie královského města Uherské Hradiště se zlatým pokladem na konci. Vytiskněte si nebo vyzvedněte v Íčku.

Partneři

Napište nám

8 + 3

Výstava na stromech

Věděli jste, že na výrobu jednoho trička je zapotřebí 2700 litrů vody? Za jakých podmínek se pěstuje bavlna? Uherské Hradiště bude hostit výstavu fotografií o pěstitelích bavlny v Indii.
Výstava na stromech.png, 424x600, 513.12 KB

 

Bavlna patří mezi nejdůležitější a nejstarší textilní suroviny. Většina bavlny s minimem pesticidů, bez dětské práce, s důstojnými výkupními cenami pochází od drobných pěstitelů. Podmínky panující na bavlníkových polích v Indii přiblíží výstava pod širým nebem nazvaná ŽIVOT V BAVLNĚ, která bude od 2. října do 8. října 2021 k vidění v Jezuitské zahradě neboli parku u Obchodní akademie.

V Uherském Hradišti proběhne výstava poprvé, a to od 2. do 8. října v Jezuitské zahradě a organizuje ji Informační centrum pro mládež. Výstava proběhne pod záštitou starosty města Ing. Stanislava Blahy. V rámci Týdne důstojné práce zároveň proběhne veřejné promítání dokumentu o odvrácené straně módního průmyslu The True Cost, které je naplánováno na úterý 12. října 2021 ve Felixově sále v Jezuitské koleji na Masarykově náměstí 21 od 16:30.  Vstupné je dobrovolné a jak na promítání, tak na výstavu je srdečně zvána široká veřejnost. K výstavě bude možné v Informačním centrum pro mládež Uherské Hradiště také objednat vzdělávací lekci pro využití ve volnočasovém nebo školním vzdělávání.

Pěstování bavlny je náročné na spotřebu vody. Na výrobu jednoho trička je zapotřebí 2700 litrů vody, což je množství tekutin pro jednoho člověka zhruba na 900 dnů. Přitom většina indických pěstitelů nemá prostředky na vybudování zavlažovacích systémů, a spoléhá proto na období dešťů. Náš region trpí nedostatkem vody, a proto jsou pěstitelé velmi závislí na srážkách. V současné době pracujeme s našimi členy na sběru dešťové vody a poskytujeme jim školení na téma efektivní využití vody, vysvětluje Shailesh Patel, zakladatel a ředitel indického fairtradového družstva Rapar and Dhrangadhra FarmersProducer Company, které má téměř 800 drobných pěstitelů. Nebudou-li pěstitelé, nebude ani oblečení. Nevím, jak to zvládne dodavatelský řetězec,dodává Patel.

Prostřednictvím fotografií nahlédneme do života pěstitelů bavlny a máme tak možnost se zamyslet nad možnostmi udržitelnější produkce: bez plýtvání vodou, bez genetické modifikace bavlníků, s minimem pesticidů, bez dětské práce, s lepšími výkupními cenami a šetrnějším přístupem k životnímu prostředí, vysvětluje Stanislav Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která výstavu koordinuje.

Jedním ze způsobů, jak problémy pěstitelů bavlny řešit, je odpovědná spotřeba – tedy například to, že zákazníci se při nákupu budou více zajímat o původ oblečení a o podmínky jeho vzniku. Vodítkem jim při tom mohou být etické certifikace, jako je například Fairtrade. „Známka FAIRTRADE zákazníkům říká, že při výrobě daného produktu byla dodržena základní ekonomická, sociální i ekologická kritéria, že pěstitelé dostali za svou úrodu spravedlivou cenu, a navíc fairtradový příplatek, že nebyla zneužita dětská nebo otrocká práce a šetrně se nakládalo s přírodními zdroji,vysvětluje Hana Malíková ředitelka organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která výstavovou akci pořádá.

Výstava na stromech se koná v desítkách parků po celé České republice již sedmým rokem při příležitosti Světového dne důstojné práce. Ten se slaví 7. října. Minulé ročníky se věnovaly pěstování kávy, kakaa, banánů, nebo pracovním podmínkám budoucnosti. Přehled parků, kde se výstava koná, a více informací najdete na www.vystavanastromech.cz.

Ilustrační fotografie

fairtrade KOE_5507.jpg (799x558, 80.65 KB)
audity FLO21093.jpg (800x533, 50.06 KB)
udrzitelna FLO30656.jpg (800x532, 58.08 KB)
prace FLO25421.jpg (800x533, 97.78 KB)

Doplňující informace:

Důstojná práce je taková práce, která probíhá v podmínkách svobody, spravedlnosti, jistoty a lidské důstojnosti a jsou při ní chráněna práva pracovníků. Ti za ni dostávají odpovídající odměnu spolu se sociálním zabezpečením. Zajištění důstojné práce pro všechny se tak stává jedním z nejúčinnějších způsobů jak bojovat s globální chudobou a s ní spojenými problémy, jako je například dětská práce, potlačování lidských práv apod.

Fairtrade Česko a Slovensko, z.s., je platformou organizací občanské společnosti, které se zabývají etikou obchodu, globálním rozvojem, udržitelnou spotřebou, ochranou životního prostředí a lidských práv. Pracuje na zvyšování informovanosti o principech a smyslu systému Fairtrade. V České republice a na Slovensku zastupuje globální organizaci Fairtrade International, je garantem důvěryhodnosti ochranné známky FAIRTRADE.

© 2015 - Informační centrum pro mládež Uherské Hradiště • Realizace web studio dat